IRAN ITIL --- IRAN ITSM

تجارب ما در پیاده سازی در یک سازمان دولتی

گسترش ITIL
ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٢۸ 

چیزی که هم اکنون به عنوان ITIL نسخه یک معرفی شده است تحت حمایتهای CCTA و به نام Government Information Technology Infrastructure Management Methodology (GITMM) گسترش پیدا کرده  که پس از سالها سرانجام تحت پروژه ای که در CCTA توسط پیتر اسکینر و جان استوارت رهبری میشد به تالیف 31 جلد کتاب منجر شد. از آنجا که مجموعه های بیرون از دولت انگلستان ترجیح میدادند این مجموعه را به شکل یک کتاب درسی ببینند، نه یک مجموعه راهنما اسم این مجموعه تغییر یافت.

CCTA در طول سالهای 1980 از دو طرف تحت فشار بود. یکی شرکتهای IT که میخواستند به جای  CCTA مشاور دولت باشند و دیگری واحدهای دولتی که میخواستند نقش خودشان را حفظ کنند. سرانجام CCTA مبارزه را واگذار کرد و ایده مدیریت مرکزی IT دولت انگلستان به دست فراموشی سپرده شد.  و این بدین معنی بود که ایده های CCTA از جمله ITIL در زمان دیگری محقق خواهند شد چون سازمانهای دولتی مختلف در برابر پذیرفتن نقش جدیدشان مقاومت میکردند.

بعضی از این راهنماییها به طور کامل فراموش شدند. به عنوان مثال گروه CCTA IT Security and Privacy بخش IT Security Library را برای GITMM تهیه کرد ولی Security Service وقتی که CCTA از بازی خارج شد امرات این بخش را به عهده گرفت و در ادامه جنگی که بر سر مسئولیت های امنیتی داشتند ادامه کار را متوقف کردند.

با اینکه ITIL در طول سالهای 1980 هنوز هم در حال توسعه بود ولی بنا به دلایلی که در بالا توضیح داده شد نتوانست تا اواسط دهه 1990 مقبولیت گسترده ای پیدا کند. مقبولیت بیشتر ITIL باعث شد استانداردهای زیادی راجع به آن به وجود آید از جمله ISO/IEC 20000 که استانداردی بین المللی راجع به بخش مدیریت سرویسهای انفورماتیکی ITIL (Information Services Management)  است. از ITIL بیشتر اوقات در کنار دیگر چارچوبهای تجربه های موفقی مثل ISPL ، ASL ، DSDM و CMM/CMMI نام برده میشود و حتی بیشتر اوقات از طریق COBIT به IT Governance مرتبط میگردد.

OGC در دسامبر 2005 تغییراتی در ITIL  ایجاد کرد. این تغییرات که به ITIL نسخه 3 معروفند در ماه می 2007 معرفی شدند. ITIL نسخه 3 در ابتدا شامل 5 بخش مهم زیر بود:

1)      استراتژی سرویس (Service Strategy)

2)      طراحی سرویس (Service Design)

3)      انتقال سرویس (Service Transition)

4)      عملیات سرویس (Service Operation)

5)      بهبود مستمر سرویس (Continual Service Improvement)

این مجموعه  کتابها بیشتر بخشهای نسخه 2 را به روزرسانی کرده و حوزه تاثیر ITIL را در بحث مدیریت سرویس بهبود میدهد.


کلمات کلیدی: service ، itil ، itsm ، ccta
 
تاریخچه ITIL
ساعت ٦:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٢٦ 

در اوایل سال 1980 میلادی IBM مفاهیم آغازین مدیریت سیستمها را در چهار جلد با عنوان مدیریت سیستم برای سیستمهای اطلاعاتی منتشر کرد. این نشریات ورودیهای کلیدی برای مجموعه اولیه کتابهای ITIL بودند.

مولف اولیه کتابهای زرد IBM ادوارد ون شیک بود که آنها را با عنوان A Management System for the Information Business گرداوری کرد.  در کار سال 1985، ون شیک هم در همین کتاب از کتاب ریچارد نولان با نام Managing the Data Resource Function  که در سال 1974 نوشته شده بود استفاده کرده است. کتاب نولان اولین منبع آموزش سیستماتیک در موضوع مدیریت IT در مقیاسهای خیلی بزرگ (در ارتباط با پیاده سازی فنی) به زبان انگلیسی است.


کلمات کلیدی: مدیریت سطح سرویس ، itil
 
معرفی وبلاگ
ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٢٦ 

در عصری که علم فناوری اطلاعات در تمامی جهان و در امور مختلف کاربرد فراوانی یافته ، موسسات و سازمانهایی که دارای بخشهای خدمات رسانی ‌IT میباشند برای مدیریت امور در بخشهای مختلف خود نیاز به تکنیکهایی دارند تا بتوانند به بهترین نحو به خدمت رسانی بپردازند. چند سالی است که در دنیا تجارب دولتها و سازمانهای بزرگ IT تحت مجموعه ای از تجارب موفق با عنوان کلی ITIL جمع آوری  شده است که میتواند به عنوان منبعی ارزشمند در کشور ما هم مورد استفاده قرار گیرد. واحدهای IT سازمانها میتوانند با استفاده از تکنیکهای مدیریتی مطرح شده در ITIL به بهترین نحو به سرویس دهی بپردازند و مشتری مداری را سرلوحه کار خود قرار دهند. هدف از ایجاد این وبلاگ تقسیم تجارب نویسندگان آن در این زمینه با دیگر عزیزان است. در ابتدا سعی شده است که مفاهیم اصلی را به صورت دقیقتر در وبلاگ شرح داده شده و پس از آن به بیان تجارب به دست آمده نگارندگان در این زمینه پرداخته خواهد شد. امید است که این وبلاگ بتواند مطالب خوب و ارزشمندی را به همه دوستان ارائه دهد.