IRAN ITIL --- IRAN ITSM

تجارب ما در پیاده سازی در یک سازمان دولتی

پاسخ به ده سوال اصلی ITIL (سوال اول و دوم)
ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱٧ 

یکی از موارد ثابت IT تغییر است. پس تغییر در ITIL نباید باعث غافلگیری ما بشود. نسخه دوم ITIL در سال 2000 منتشر شد، و پارسال هم برخی تغییرات مهم در نسخه 3 آورده شد. با هر تغییر معمولا افراد دچار سوالهای مختلف میشوند. در این بخش به 10 سوال متداول که بین افراد متخصص پرسیده میشود پاسخ داده میشود.


1- ITIL چیست؟
ITIL مخفف عبارت Information Technology Infrastructure Library است. این مفهوم توسط دفتر بازرگانی دولت در انگلستان ساخته شد و شامل منتخبی از بهترین شیوه ها (best practice) برای مدیریت IT میباشد. این شامل 5 جلد کتاب مجزای اصلی میباشد. این کتب چرخه زندگی (lifecycle) IT را به صورت کامل به ما میشناساند و شامل اطلاعاتی در رابطه با مفاهیم پایه ای مدیریت در IT مانند مدیریت تغییرات (Change MAnagement)، فهرست سرویس (Service Catalog) و پایگاه داده مدیریت پیکربندی (CMDB) میباشد.

2- رقبای ما با ITIL چه میکنند؟
شانسهایی هستند، آنها در حال کامل کردن آموزش ITIL هستند و در حال پیاده سازی خیلی از مفاهیم و best practice های یافت شده در ITIL میباشند. در یک بررسی جدید روی پیاده سازیهای فهرست سرویس، بیش از 90 درصد از سرویس دهنده ها مطابق ITIL آموزش دیده اند صرف نظر از اینکه آیا آنها آیا تصمیم گرفته اند که فهرست سرویس را پیاده سازی کنند.